BIŻUTERIA MODERNISTYCZNA. KOLEKCJA INSPIROWANA KUBIZMEM ORAZ ESTETYKĄ
ART DÉCO

(fragment dyplomu magisterskiego)
Autor: Norbert Kotwicki

Kolekcja biżuterii (bransolety) będąca przedmiotem tej pracy inspirowana jest kubizmem i estetyką Art Déco. Jak to rozumieć? Skrajna geometryzacja, ale przyporządkowana użyteczności, ostre kąty, zerwanie z klasycznymi normami, efekt prymitywizmu, użycie surowców naturalnych, ale i szkła oraz elementy zdobione geometrią i kolorem w stylu Art Déco.
Bransoleta "Siedzący"
(złoto, srebro, lapis lazuli, bursztyn).
Autor: Norbert Kotwicki
Bransoleta „Bryła”
(srebro, miedź, agat i karneol)
Autor: Norbert Kotwicki
Bransoleta „Lokomotywa”
(złoto, srebro, lapis lazuli, bursztyn)
Autor: Norbert Kotwicki
Bransoleta "Witraż"
(srebro, szkło witrażowe).
Autor: Norbert Kotwicki
Wisior i bransoleta "Nefertiti"
(srebro, turkus, bursztyn).
Autor: Norbert Kotwicki

Jedną z inspiracji dla Art Déco była awangarda malarska z początku XX wieku, tj. fowizm, konstruktywizm, kubizm, futuryzm i De Stijl. Inną zaś odkrywcze wyprawy archeologiczne, m.in. odkrycie grobu Tutenchamona, które przełożyło się w modzie na stylistykę starożytnego Egiptu. Wykorzystywano też symbole pochodzące z prekolumbijskiej Ameryki - Majów i Azteków. Jednak największy wpływ na egzotykę stylu Art Déco miała Afryka. Z powodu tej mieszanki rozmaitych estetyk Art Déco nie jest uznane za spójny nurt artystyczny. Stąd też obserwujemy wiele odmian i wcieleń tego stylu, choćby we wzornictwie przemysłowym czy modzie. W zbiorach artefaktów tego okresu widać sprzeczności cech. Dlatego moje prace różnią się między sobą formą, wynikającą z różnych inspiracji - kulturami starożytnymi oraz współczesną awangardą. Zachowałem natomiast jedną manierę zdobniczą, nadającą spójności projektom.

Założyłem na początku, że moje prace będą pokazem nowego postrzegania biżuterii, dla którego impulsem pozostawała sztuka początku XX wieku. Po zrealizowaniu projektów powiem, że tak się stało. Poszczególne projekty w pełni mnie satysfakcjonują. Nie tylko opisują mój smak plastyczny, ale również oddają emocje związane z ich powstawaniem.

Każda z prac odpowiada na temat. "Siedzący" jest kwintesencją kubizmu. "Bryła" i "Witraż" to ostrość form i linii, geometria i konstrukcja. Jest także przykładem dekoracyjności w stylu polskiego Art Déco. "Lokomotywa" ukazuje fascynację szybkością i techniką, przecież one również charakteryzują lata międzywojenne. Projekt ten zawiera po trosze kubizmu, surrealizmu, futuryzmu i art décowskiego plakatu. Komplet bransolety z wisiorem "Nefertiti" jest przetworzeniem historycznego źródła, jednak dalekim od jego naśladownictwa. Projektując wisior i bransoletę, nie chciałem naśladować kultury starożytnej. Egiptomania była tylko inspiracją dla ich powstania.

Śmiało mogę stwierdzić, że całość kolekcji kreuje nowy design w biżuterii, a moje prace stały się pokazem nowego jej postrzegania.

Norbert Kotwicki
wróć na górę
Pracownia złotnicza i projektowania biżuterii
PRAWA AUTORSKIE
1. Teksty, filmy, zdjęcia i grafika oraz prezentowane wzory, projekty i prace stanowią wyłączną własność Pracowni Złotniczej Norberta Kotwickiego oraz podlegają prawnej ochronie zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2000r., Nr 80, poz. 904, z późn. zm.).
2. Żadna część niniejszej strony internetowej nie może być rozpowszechniana, zarówno w publikacjach elektronicznych (w tym również na innych stronach WWW) jak i w formie drukowanej, bez pisemnej zgody Norberta Kotwickiego (lub Anny i Norberta Kotwickich).