Pierścionek „Słońce” (srebro, bursztyn),  Międzynarodowe Biennale Bursztynu we Fromborku, rok 2007.  Autor: Norbert Kotwicki
Broszka (srebro, bursztyn). Autor: Norbert Kotwicki
Święty Eligiusz urodził się w Chaptelat we Francji w roku 588. Pochodził z zamożnej i pobożnej rodziny. Rzemiosła złotniczego nauczył się w pracowni w Limoges. Dzięki pilności, uczciwości, zręczności i pracowitości trafił na dwór króla. Hojnie wynagradzany dzielił się dochodami z najbardziej potrzebującymi. Założył kilka klasztorów i przyjął święcenia kapłańskie. Około roku 630 został wybrany biskupem djecezji Noyon. Eligiusz szerzył wiarę katolicką wśród pogan obdarowując ich swoją gorliwością i dobrocią. Zmarł 1 grudnia 660 roku. Pochowany został w Noyon.

Św. Eligiusz jest patronem złotników i pracowników w metalu, kowali i zegarmistrzów. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele ewangelickim i katolickim obchodzone jest 1 grudnia.
Obrączki (białe złoto). Wzór proponowany przez klienta. Współautor: Norbert Kotwicki
Wisior (bursztyn z inkluzją, srebro). Autor: Norbert Kotwicki
Obraz Petrusa Christusa przedstawiający Św. Eligiusza w jego pracowni. Obraz datuje się na rok 1449. Został namalowany na zlecenie cechu złotników z Brugii. Dzieło Christusa znajduje się w Metropolitan Museum of Art, New York.

fot. www.wga.hu
Obraz Petrusa Christusa przedstawiający Św. Eligiusza
Na południowej ścianie prezbiterium Kościoła Mariackiego w Krakowie, wśród namalowanych emblematów różnych Cechów, także można znaleźć Godło Cechu Złotników z wizerunkiem Św. Eligiusza. Dekoracje te, wykonał Jan Matejko w latach 1889-1891 wzorując się na starych pieczęciach cechowych.

fot. www.agraart.pl
Godło Cechu Złotników z wizerunkiem Św. Eligiusza
wróć na górę
Pracownia złotnicza i projektowania biżuterii
PRAWA AUTORSKIE
1. Teksty, filmy, zdjęcia i grafika oraz prezentowane wzory, projekty i prace stanowią wyłączną własność Pracowni Złotniczej Norberta Kotwickiego oraz podlegają prawnej ochronie zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2000r., Nr 80, poz. 904, z późn. zm.).
2. Żadna część niniejszej strony internetowej nie może być rozpowszechniana, zarówno w publikacjach elektronicznych (w tym również na innych stronach WWW) jak i w formie drukowanej, bez pisemnej zgody Norberta Kotwickiego (lub Anny i Norberta Kotwickich).